Log in or Sign up
Coin Talk
Home
Forums
>
Coin Forums
>
Bullion Investing
>
Question for Dealers..
>
Reply to Thread
Message:
<p>[QUOTE="NorthKorea, post: 1996672, member: 29643"]When Cu was trading above $4 per pound, it could have made sense to sort 95% Cu pennies. You could fill a small flat rate box with ~20-24 rolls of pennies, so at about three rolls per pound, it was somewhat economically viable (again, if your cost of sorting worked out low enough) to sell them by the box.</p><p><br /></p><p>One small flat rate box of pennies would sell for $20-$25. $5.75 for the shipping, $2.50 to eBay, and 75-cents to Paypal meant ~$9 in fees per package sold. If you assume 25% recovery rate on your pennies, you can probably get a roll of 95% Cu pennies every five minutes. So, 12 rolls per hour would mean two hours of labor per box of pennies. If you could justify $3 per hour, through slave labor in the form of children or interns, then it could make sense. Beyond that, I suppose if you had the capacity to sort TONS (literally) of pennies at a time with a machine, you might be able to squeeze $50 per processed ton. Outside of those two unlikely scenarios, sorting pennies had no real value. By contrast, stacking nickels had some value for a while. They required no sorting effort, and a $2 roll of nickels was worth ~$2.50 in nickel. Of course, if you didn't have an immediate source to liquidate to, you'd incur storage costs, which meant you were likely losing money, as nickel isn't dense enough to make storage viable.[/QUOTE]</p><p><br /></p>
[QUOTE="NorthKorea, post: 1996672, member: 29643"]When Cu was trading above $4 per pound, it could have made sense to sort 95% Cu pennies. You could fill a small flat rate box with ~20-24 rolls of pennies, so at about three rolls per pound, it was somewhat economically viable (again, if your cost of sorting worked out low enough) to sell them by the box. One small flat rate box of pennies would sell for $20-$25. $5.75 for the shipping, $2.50 to eBay, and 75-cents to Paypal meant ~$9 in fees per package sold. If you assume 25% recovery rate on your pennies, you can probably get a roll of 95% Cu pennies every five minutes. So, 12 rolls per hour would mean two hours of labor per box of pennies. If you could justify $3 per hour, through slave labor in the form of children or interns, then it could make sense. Beyond that, I suppose if you had the capacity to sort TONS (literally) of pennies at a time with a machine, you might be able to squeeze $50 per processed ton. Outside of those two unlikely scenarios, sorting pennies had no real value. By contrast, stacking nickels had some value for a while. They required no sorting effort, and a $2 roll of nickels was worth ~$2.50 in nickel. Of course, if you didn't have an immediate source to liquidate to, you'd incur storage costs, which meant you were likely losing money, as nickel isn't dense enough to make storage viable.[/QUOTE]
Your name or email address:
Do you already have an account?
No, create an account now.
Yes, my password is:
Forgot your password?
Stay logged in
Coin Talk
Home
Forums
>
Coin Forums
>
Bullion Investing
>
Question for Dealers..
>
Home
Home
Quick Links
Search Forums
Recent Activity
Recent Posts
Forums
Forums
Quick Links
Search Forums
Recent Posts
Competitions
Competitions
Quick Links
Competition Index
Rules, Terms & Conditions
Gallery
Gallery
Quick Links
Search Media
New Media
Showcase
Showcase
Quick Links
Search Items
Most Active Members
New Items
Directory
Directory
Quick Links
Directory Home
New Listings
Members
Members
Quick Links
Notable Members
Current Visitors
Recent Activity
New Profile Posts
Sponsors
Menu
Search
Search titles only
Posted by Member:
Separate names with a comma.
Newer Than:
Search this thread only
Search this forum only
Display results as threads
Useful Searches
Recent Posts
More...