10.How much is a gram of gold worth?

Discussion in 'Bullion Investing' started by Ginger1, Feb 16, 2011.

  1. Ginger1

    Ginger1 Member

    The gold price is usually quoted in US dollars per troy ounce. To calculate the cost of one gram of gold, divide the US dollar price for one troy ounce by 31.1035 (one fine troy ounce is equal to 31.1035 grams).
     
  2. Avatar

    Guest User Guest



    to hide this ad.
  3. vest007

    vest007 New Member

    Right now gold is trading at around $1,530 / Oz. That means gold costs $49 per gram, $49,000 per kilogram and $49,000,000 (49 million USD) per tonne. We should also remember that, 10 years ago, in 2001, the price of gold was just $300 / Oz.
     
  4. ProClerk

    ProClerk New Member

    Thus, if the spot price of gold is $900 per troy ounce and there are about 31.10 grams in a troy ounce, then the math is follows:

    $900 x 1 ounce/31.10 grams = $28.94/gram. ;)
     
  5. vest007

    vest007 New Member

    :cool: I hope I could get one Oz for that price. That was the price 3 years ago. Right now the price is $1,700 per Oz. Can't believe the pace at which gold prices have increased.
     
  6. itmtrader

    itmtrader New Member

    Great Thanks for the posting....
     
  7. tbirdzig

    tbirdzig New Member

    It is right now as I write around $50 per gram but if you want to purchase it really costs $65 (physical market on bay and apmex)
     
  8. vest007

    vest007 New Member

    Markup will be quite high on 1 g. If you buy 1 Oz, it will be much more cheaper (per gram). So decide, whether you want to pay a 30% markup or a 10% markup.
     
  9. HardMyDisk

    HardMyDisk New Member

    For non-USD prices of gold per gram (Can't find a USD price on this page), you can visit http://goldprice.org/gold-price-per-gram.html

    If you are in the US, simply take the GBP per gram of gold and use a currency converter to see the USD price.
    As of 1/6/2012, it is
    52.005375 USD per gram of gold

    (According to goldprice.org and google currency converter) So there. That is how you see the value of a gram of gold quickly. =)
     
  10. itmtrader

    itmtrader New Member

    Great i agree with you
    thanks
     
  11. astrawalker

    astrawalker New Member

  12. kjz

    kjz New Member

    I read that an oz. of gold will cost $2800 if gas goes up as high as $5. What would be the cause of this?
     
Draft saved Draft deleted

Share This Page