The gold price is usually quoted in US dollars per troy ounce. To calculate the cost of one gram of gold, divide the US dollar price for one troy ounce by 31.1035 (one fine troy ounce is equal to 31.1035 grams).
Right now gold is trading at around $1,530 / Oz. That means gold costs $49 per gram, $49,000 per kilogram and $49,000,000 (49 million USD) per tonne. We should also remember that, 10 years ago, in 2001, the price of gold was just $300 / Oz.
Thus, if the spot price of gold is $900 per troy ounce and there are about 31.10 grams in a troy ounce, then the math is follows: $900 x 1 ounce/31.10 grams = $28.94/gram.
I hope I could get one Oz for that price. That was the price 3 years ago. Right now the price is $1,700 per Oz. Can't believe the pace at which gold prices have increased.
It is right now as I write around $50 per gram but if you want to purchase it really costs $65 (physical market on bay and apmex)
Markup will be quite high on 1 g. If you buy 1 Oz, it will be much more cheaper (per gram). So decide, whether you want to pay a 30% markup or a 10% markup.
For non-USD prices of gold per gram (Can't find a USD price on this page), you can visit http://goldprice.org/gold-price-per-gram.html If you are in the US, simply take the GBP per gram of gold and use a currency converter to see the USD price. As of 1/6/2012, it is 52.005375 USD per gram of gold (According to goldprice.org and google currency converter) So there. That is how you see the value of a gram of gold quickly. =)
You can check this information over here:http://goldprice.org/gold-price-per-gram.html . You can check this according to the currency. By default its compared to US $
I read that an oz. of gold will cost $2800 if gas goes up as high as $5. What would be the cause of this?