I'm afraid to ask

Discussion in 'Bullion Investing' started by kevinc1001, Oct 1, 2011.

  1. kevinc1001

    kevinc1001 Member

    To be honest I wasn't planing on even going to the Antiques store since it was only a 15 min walk, from my house I went to it. I now know never listen to those who know nothing about currency
     
  2. Avatar

    Guest User Guest



    to hide this ad.
  3. fatima

    fatima Junior Member

    Oh it's obvious to me. The perfect way to distract from the fact that you are getting nothing is to list out tons of irrelevant facts. Only two things matter and that would be silver purity and weight. They have a horrible advert on TV where they suggest you can purchase a $1800 Buffalo for $19.95. It rants on and on about the US Mint version of the coin then makes it sound like that you are getting the same item from them for far less. Yet if they simply said in the beginning that you are only getting 1/3200th an ounce of gold I'm guessing they wouldn't sell any.
     
  4. rev1774

    rev1774 Well-Known Member

    Ouch!!
     
  5. InfleXion

    InfleXion Wealth Preserver

    I stick to the coin shows and dealer shops for bullion (what I would call the specialists), and would only hunt for obscure silverware at the antique shops hoping to find some sterling that they didn't properly identify (probably more rare these days with the higher than usual prices).. For the price of a couple pizzas it was a cheap lesson that will hopefully motivate you to keep researching and gain a level of familiarity where you won't have to worry about things like this. If you had paid a couple hundred then $26 would be looking pretty sweet right now.
     
  6. kevinc1001

    kevinc1001 Member

    Now that I think of it, I would of probably spent the same amount if I was ordering from the TV.
     
  7. Elapid

    Elapid Member

    Actually you got a good deal. For $26.00 you will never make that mistake again. Seems like my lessons cost a good bit more than that. :(
     
  8. lucyray

    lucyray Ariel -n- Tango

    I think I would frame it and hang it somewhere so that you can see it once in a while, and use it for the valuable lesson you have gotten from it.

    You got off easy, really. $26.00. I wish all the lessons learned along the way only cost $26.00. THAT would be worth toasting to!

    :)
    Lucy
     
  9. I just purchased two of these in the 22K Gold Variety for $5 including the case. Not too bad for neat novelty item.
     
Draft saved Draft deleted

Share This Page