Silver Dollar Question....

Discussion in 'US Coins Forum' started by APX78, Apr 28, 2022.

  1. APX78

    APX78 Well-Known Member

    I have a quick question.
    If I bought a VF circulated Peace Dollar for $25, how much did I pay per ounce of silver for the coin?

    Thanks!:)
     
  2. Avatar

    Guest User Guest



    to hide this ad.
  3. Randy Abercrombie

    Randy Abercrombie Supporter! Supporter

    I am terrible at arithmetic. You paid a good price. I'll offer up this website that I refer to almost daily www.coinflation.com.... It gives real-time info for every denomination silver coin.
     
    Abramthegreat and SilverMike like this.
  4. charley

    charley Well-Known Member

    14 quatrillion burnt rubles.

    Don' hit me. I am patriotic.

    Independence Day: " NOOO PEAAAACE".
     
    tommyc03 likes this.
  5. potty dollar 1878

    potty dollar 1878 Well-Known Member

    Prices are still pretty high but for under $10 over melt you did nice.I have seen some crazy asking prices and plenty of takers.
     
  6. -jeffB

    -jeffB Greshams LEO Supporter

    The coin weighs 26.7g. (If you've got a scale, weigh it; there's some variation in the planchets, and coins lose weight as they circulate, although at VF yours probably hasn't lost enough to matter.)

    It's 90% silver, so 24g of silver.

    31.1g per troy ounce, so it's 0.77ozt of silver.

    $25 / 0.77 = $32.50/ozt.

    Current spot price is $23.21/ozt. As you've just seen, you generally can't get silver dollars for anywhere near silver melt. $25 isn't a bad price. Last week, the local pawn shop wanted $50 each for harshly cleaned and/or worn Morgans; THAT's a bad price.
     
  7. alurid

    alurid Well-Known Member

    I think it would equal about $32. per ounce.
     
  8. Collecting Nut

    Collecting Nut Borderline Hoarder

    It’s not how much is an ounce of Silver when buying coins. Your buying the coin and a junk Peace Dollar is seller for a little more than that price.
     
    Dynoking and Randy Abercrombie like this.
  9. johnmilton

    johnmilton Well-Known Member

    You did well. My local dealer is charging $28 for culls, not even VF. I wanted to get some for my local club’s door prizes, but they are too expensive.
     
Draft saved Draft deleted

Share This Page